“نمی‌دانم”، پلی برای آموختن

“نمی‌دانم”، پلی برای آموختن

انسان موفق کسی است که هرچه موفق‌تر می‌شود، همان‌قدر هم بیشتر بیان می‌کند که چیزی نمی‌داند! همین امر موجب پیشرفت، فراگیری و آموزش روزافزون او می‌شود. هنگامی‌که فردی واژه نمی‌دانم را بر زبان بیاورد، ذهنش ناخودآگاه فعال می‌شود تا درباره هر موضوعی بیاموزد و به دنبال مطالبی برود که در زمینه‌های مختلف به او کمک‌ می‌کند؛ اما با گفتن می‌دانم ناخودآگاه ذهن ‌انسان بسته‌ می‌شود و تمایلی به دریافت اطلاعات جدید نخواهد داشت.

درواقع، هیچ فرد عاقلی ‌به دنبال یادگیری و آموختن مواردی که گمان می‌کند آن‌ها را می‌داند، نمی‌رود. انسان‌های ضعیف و معمولی دربرابر هر آنچه می‌شنوند، می‌گویند: «خب… من که این را می‌دانستم!» و تا آخر عمر به‌قدری از این کلمه استفاده می‌کنند که دیگر هیچ چیزی را به معنای واقعی نمی‌توانند بفهمند و درک ‌کنند.

دکمه

وقتی گمان می‌کنیم همه‌چیز را می‌دانیم، دیگر رشد نخواهیم کرد. این باور که همه‌چیز را می‌دانیم، بدترین نوع جهل و نادانی است.

سخنان سقراط

سقراط، فیلسوف بزرگ یونان باستان، با تمام دانش و خرد خود در فلسفه، همیشه به نادانی خود اعتراف می‌کرد و نقل قولی بسیار معروف در این راستا دارد:

« من همین‌قدر می‌دانم که هیچ‌ نمی‌دانم.» این جمله بیانگر تواضع این فرد در برابر دانش بی‌پایانش بود.

تــا بدانجــا رسیــد دانش مـــن

کـــه بدانــــم همــی کــه نادانــم

به معنای واقعی، انسان زمانی می‌تواند چیزی را بفهمد که آن را عملی کند و نتیجه‌اش را در زندگی و کسب‌و‌کار خود ببیند؛ در غیر این صورت، فقط فکر می‌کند که می‌داند. برای ‌نمونه چه ‌کسی می‌داند ورزش برای سلامتی مفید است و با ورزش شاداب‌تر و پر‌ا‌نرژی‌تر خواهد بود، درنتیجه طول عمر بیشتری خواهد داشت؟ مسلماً فقط کسی که ورزش می‌کند پاسخی دقیق به این پرسش می‌دهد، وگرنه همه فقط شنیده‌اند یا جایی خوانده‌اند که ورزش بسیار خوب است.

یا چه‌ کسی می‌داند که اگر در زندگی و کسب‌و‌کار خود هدف، برنامه‌ریزی و پشتکار داشته باشد، می‌تواند رشد چشمگیری هم داشته باشد؟ قطعاً ‌کسی ‌که به همة این موارد عمل‌ کرده است و هر لحظه می‌آموزد، وگرنه همه فکر می‌کنند که این‌ها را می‌دانند!

آموختن علم

حال شما خوانندة عزیز از امروز، تا می‌توانید کلمة نمی‌دانم را به کار ببرید و از این راه به ذهن خود اجازة آموختن مطالب جدید را بدهید. به ‌یاد داشته ‌باشید اگر از همین لحظه تا پایان عمر، همه‌روزه، بیاموزید، باز هم نمی‌توانید به یک‌صدم کل دانش دنیا دست ‌یابید و از همة توانایی‌های خود استفاده‌ کنید.

در وجود من و شما، به حدی توانایی و قدرت نهفته است که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان آن را اندازه‌گیری کرد. فقط کافی است راهش را پیدا کنیم، برنامه‌ریزی ‌کنیم و هر روز به دانسته‌های خود بیفزاییم، آنگاه به عظمت و قدرت خودمان، که اشرف مخلوقات هستیم، پی خواهیم‌ برد.

از امروز تا می‌توانید از کلمة نمی‌دانم استفاده کنید و از این راه به ذهن خود اجازة آموختن مطالب جدید را بدهید.

 

دکمه

اگر روزانه یک ساعت را به مطالعه و آموختن اختصاص دهید، در طول سال می‌توانید حدود پنجاه جلد کتاب مطالعه کنید. تصور ‌کنید که اگر بتوانید از هر کتاب فقط یک ایده بگیرید، در طول سال پنجاه ایده خواهد شد. اگر همین روش را پنج سال ادامه دهید، دویست و پنجاه ایده می‌شود! اگر هم بیش از یک ایده گرفتید که خوشا به حالتان! بسیاری فقط با یک ایده توانستند زندگی و کسب‌و‌کارشان را متحول کنند. کمی به این موضوع بیندیشید و ببینید در پنج سال آینده، در مقایسه با رقیبان یا همکاران خود، چقدر متفاوت خواهید شد؟ در‌حقیقت، خواندن کتاب‌های متعدد در زمینه‌های مربوط به زندگی، شغل یا هر حرفه‌ای مساوی است با افزودن اطلاعات و تجارب دیگران به داشته‌ها و دانسته‌های خود؛ این دانش را هرگز از خود دریغ نکنید.

رسد آدمی به جایی که به‌جز خدا نبیند

بنگر تا چه حد است مکان آدمیت

دوستدار شما – رضا نورالهی

جهت اطلاع از آموزش‌های مرکز آموزشی مسیر شکوفایی در زمینه‌ی رشد شخصی و کسب و کار می‌توانید با شماره تلفن‌های زیر در تماس باشید.

02632757883

02632743141

عضویت پیامکی ارسال عدد 1 به 5000100045

“نمی‌دانم”، پلی برای آموختن
5 (100%) 1 vote
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *